Responsive Web Tasarımın Avantajları Nelerdir?

Responsive Nedir?

Teknolojinin sürekli gelişmesine bağlı olarak giderek daha fazla kullanıcı masaüstü bilgisayarlar yerine her an elinin altında bulunan cep telefonu veya tablet ile internete erişmeyi tercih etmektedir. İnternet kullanımının dizüstü veya masaüstü ağa bağlanmaksızın mobil cihazlara kaymasıyla birlikte çözünürlük kalitesi olumsuz etkilenmeyen web tasarımının önemi artmaktadır. Responsive kelimesinin Türkçe karşılığı uyumlu, duyarlı olmaktır. Responsive web tasarımı ise web sitesinin mobil uygulama ile masaüstü görüntülemeye uyumlu olmasıdır.

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive web tasarımı farklı cihazlar kullanılarak internete erişim sonucunda kullanıcıların çözünürlük sıkıntısı ve yavaşlama yaşamadan internette rahatça gezinmesine imkan sağlar. Kullanıcılar önceden yalnızca dizüstü veya masaüstü bilgisayarlar aracılığıyla internete bağlanıyorken gelişen teknolojiyle birlikte cihazlar çeşitlenmiştir. Akıllı telefon ve tablet gibi cihazlar beraberinde her çeşit cihaza uyum gösterebilen responsive web tasarımını da beraberinde getirmiştir.

Responsive web tasarımı kullanıcının hangi tür cihazdan internete bağlandığını algılar. Böylece web sayfasında yer alan resim, menü ve yazıların boyutları ile çözünürlüğü otomatik olarak cihazla uyumlu bir şekilde düzenlenir.

Yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde toplam 35 milyondan fazla aktif internet kullanıcısı bulunmaktadır. Bu kullanıcıların %38-45 kadarlık kısmı internete mobil cihaz kullanarak bağlanır. Bu durum mobil cihazlarla web sayfası kalitesinin bozulmadan görüntülenmesinin önemini arttırır.

İnternet kullanıcısı responsive olmayan bir web sayfasında görüntülemek istediği kısma zoom yaparak sınırlı bir şekilde erişebilir. Web sitesinin menüsünü açamayabilir. Bunun nedeni mobil cihaz olarak sınıflandırılan tabletlerin ekran boyutu 960 px, cep telefonu dikey konumda tutulduğunda ekran biyutu 479 px ve yatay konumda tutulduğunda ise 768 px düzeyinde olmasıdır. Bu boyuttaki ekranlar için masaüstü cihazlara göre düzenlenen web sitesinde yer alan yazılar, görseller, menü boyutları, reklam alanları ile alt menü erişiminin görüntü kalitesi yetersiz kalır.

Responsive Web Tasarımın Avantajları Nelerdir?

  • Kullanım kolaylığı: Mobil cihaz kullanarak web sayfasına erişen kullanıcının responsive tasarım sayesinde ekranı büyütmesine gerek kalmaz. Kullanıcı sayfayı yalnızca aşağı veya yukarı sürükleyerek görüntüleyebilir.
  • Arama Motoru Optimizasyonu: Bir web sayfasının arama motorlarında daha ulaşılabilir olması oldukça önemlidir. Responsive web tasarımıyla herhangi bir URL değişikliğine gidilmeden Seo kriterlerini karşılayan bir yapı kolaylıkla oluşturulabilir.
  • Maliyet Düşüklüğü: Aynı çözünürlük kalitesini elde etmek için hem mobil hem de masaüstü cihazlar için birbirinden farklı web sayfası tasarımı yapmak maliyetli bir işlemdir. Responsive tasarım sayesinde tüm cihazlarla uyumlu olacak şekilde üretilen tek bir tasarımla web sitesi hizmet verebilir. Bu sayede birden fazla domain ve hosting alınmayacağından web sitesinin yapım maliyeti azalmış olur. Tüm cihazlarla uyumlu şekilde bir responsive tasarım yapılabilmesi için HTML5 ile CSS3 ara yüz kodlama dillerinin kullanılması yeterlidir.

Kişisel çabalarla responsive web sayfası oluşturmanın oldukça zor olduğu görülmektedir. Bu bağlamda daha geniş kitlelere sorunsuz bir şekilde ulaşacak responsive web sitesi oluşturabilmek için Webartuar’ın alanında yetkin kişilerden oluşan ekibinden yardım alabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum Bırakın


[ { "type": "text", "required": false, "placeholder": "Ad Soyad", "className": "col-md-4", "name": "name", "access": false, "subtype": "text" }, { "type": "text", "subtype": "email", "required": false, "placeholder": "E-Posta", "className": "col-md-4", "name": "email", "access": false }, { "type": "text", "subtype": "tel", "required": false, "placeholder": "Telefon", "className": "col-md-4", "name": "phone", "access": false }, { "type": "textarea", "required": false, "placeholder": "Yorumunuz", "className": "col-md-12", "name": "comment", "access": false, "subtype": "textarea" }, { "type": "button", "subtype": "submit", "label": "Gönder", "className": "col-md-3 rn-button-style--2 btn_border btn_border--dark btn-size-md btn", "name": "button-1621085403319", "access": false, "style": "size-md" } ]