SEO Nedir? Ne İçin Yapılır?

SEO Nedir? Ne İçin Yapılır?

Son birkaç yıldır sıkça karşımıza çıkan SEO aslında “Search Engine Optimization” kavramının kısaltmasıdır. Kavram Türkçeleştirilirse karşımıza arama motoru optimizasyonu çıkıyor. İşte tam da bu noktada optimizasyon kısmının üstünde durmakta fayda var. En iyi ve etkin hale getirme optimizasyonun dilimizdeki karşılığı. Terim olarak kullansak da büyüme, karlılık, verim veya fayda gibi konularda en iyi duruma getirmek anlamı olduğunu bir kenara yazmak gerek.

SEO tek kelimeyle başarının anahtarı. Hele ki dijital dünyada yaşadığımız bugünlerde metinlerin elektronik dolaşımda kalabalıklara ulaşması bunu daha önemli kılıyor. Artık nasıl ilan bastırıp, afiş asarak bir konuda kitlelere ulaşmak kolay değilse; bunu elektronik olarak başarmak o denli kolay. İzmir dijital ajans alanında öncü, pratik çözümlerle SEO sorunlarınızın sonu olacak.

Webartuar bünyesinde arama motoru optimizasyonu (SEO) hizmetinin en yüksek kalitede verildiğine şahit olabilirsiniz. Firmanızın görünürlüğü açısından fark yaratır. İzmir reklam ajansı Webartuar bu alandaki tecrübeleri sayesinde ileri görüşlü optimizasyon yaklaşımına sahip.

SEO Nasıl Uygulanır ve Ne İşe Yarar?

SEO aslında firmalar tarafından tam olarak bilinmeden uygulanmaya başlandı. Sitelerinin arama motorlarında öne çıkmasını isteyen ve bunu başaramamaktan yakınan firmalar bir bir nedenlerini araştırıyor. İçeriklerin standartlara uygunluğu, Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının sitenizdekileri “nitelikli içerik” olarak görmesi önemli. Bu can alıcı noktada da başarınızı dijital alemde sürdürülebilir kılmak için dijital reklam ajansı ile iletişime geçerek profesyonel destek almalısınız. Arama motoru optimizasyonu sizi sistemin gözünde iyi kaynak haline getirir. Önemli olan standartlara uygun, profesyonel, temiz ve sağlıklı bir içerikle internet dünyasına katkıda bulunduğunuza arama motorunu ikna etmek. Arama yapılan kelimeler, anahtar kelimeler, içeriğinizin dilinin iyi olması, gelen ve de giden bağlantıların çalışma kriterlerine uygun ve düzgün yerleştirilmiş olması gibi pek çok ipucu SEO’yu oluşturuyor. Cümle ve paragrafların uzunluğundan tutun da o konuyla direkt ilgili içerik ürettiğinize ve bunun özgün olduğuna kadaretkili çok faktör var.

Arama yapıldığı takdirde sizin de arama sonuçları arasında görünür olmanız için anahtar kelimelere iyi hizmet eden bir içerik sağlamanız gerekiyor. Bu konuda eksikler ve sorunlar varsa işte bunlar da SEO ile gideriliyor. Site tasarımınız da, sosyal medyayı kullanım şekliniz de, sitenizin yapısal tasarımı da yine başarınızda ve optimizasyonda rol oynuyor. Profesyonel analiz ve optimizasyon yapmak için profesyonel destek aldığınız takdirde öğrenmesi dahi zaman alacak pek çok detayla vakit kaybetmezsiniz.

SEO ve İşleyişi

Bildiğiniz gibi internette de bir trafik var. Yani bir internet sitesine pek çok kaynak aracılığıyla kullanıcılar yönlendiriliyor. Bunlar internet üzerindeki birçok site, arama motorları, reklamlar olabilir. Trafiğin en önemli dilimi bir ürün ya da hizmet arayan potansiyel müşterilerden oluşuyor. Yani sizi SEO sayesinde üst sıralara çıkaran bir firma, başarınızın en büyük destekçisi oluyor. Kaliteli trafik demek işleriniz için elzem kullanıcılar demek. Sitenize ulaşan ziyaretçilerin davranışları, dikkat çeken başlıklar ve anahtar kelimeler de incelenerek trendler ortaya konuluyor.

Yorumlar (0)
Yorum Bırakın


[ { "type": "text", "required": false, "placeholder": "Ad Soyad", "className": "col-md-4", "name": "name", "access": false, "subtype": "text" }, { "type": "text", "subtype": "email", "required": false, "placeholder": "E-Posta", "className": "col-md-4", "name": "email", "access": false }, { "type": "text", "subtype": "tel", "required": false, "placeholder": "Telefon", "className": "col-md-4", "name": "phone", "access": false }, { "type": "textarea", "required": false, "placeholder": "Yorumunuz", "className": "col-md-12", "name": "comment", "access": false, "subtype": "textarea" }, { "type": "button", "subtype": "submit", "label": "Gönder", "className": "col-md-3 rn-button-style--2 btn_border btn_border--dark btn-size-md btn", "name": "button-1621085403319", "access": false, "style": "size-md" } ]