Web Tasarımcı ve Web Geliştirici Nedir?

Web Tasarımcı ve Web Geliştirici Nedir?

Web tasarımı, hemen hemen her gün kullandığımız internet sayfalarının ardındaki tasarımcıların eseri olarak düşünülebilir. Web tasarımında karşımıza çıkan bir web sayfasının yapımında gereken bütün düzenlemeleri kapsayan bir çalışma söz konusu olur. İnternette ziyaret ettiğimiz siteleri düşününce bir hizmet ve tasarım bütünü olduklarını fark edebiliriz. Görsellik, kullanılabilirlik, yazılım ve programcılık açısından incelikler web tasarımcı tarafından bir araya getirilir. İzmir dijital ajansları arasında öne çıkan Webartuar aracılığıyla en kaliteli örneklere ulaşabilir, geliştirilen tasarımları inceleyip ilham alabilirsiniz.

Web Tasarımcı Nedir?

Web tasarımcı, en basit tabiriyle bir internet sitesinin ilk taslağını ortaya koyan kişiye denir. Yani hem grafik tasarım yazılımı sayesinde görsel tasarıma ilk adımı atan hem de ürünü ortaya çıkaran kişidir. Bir prototip yapmak için uygun araçlar kullanılarak örnek hayata geçirilmelidir. Bunu da yine tasarımcı ilk sürüm üretirken yapar. İlerideki safhada ise geliştiricinin yapacakları başlar.

Çoğumuzun aşina olduğu yaratıcı programlardan Adobe, Photoshop, Illustrator ve de Sketch tasarımcılar arasında popüler araçlar olarak biliniyor. Prototip ortaya çıkarırken de bundan biraz daha değişik bir yöntem izleniyor. En yaygın kullanılan programlar da UXPin ile Mockplus oluyor. Reklam ajansı İzmir arayışında iseniz Webartuar hizmetlerine göz atabilir ve nitelikli web tasarımcılarla çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Web Geliştirici Nedir?

Web geliştirici kavramı ise daha derinlikli bir çalışma için gereken kişi olarak düşünülebilir. Geliştiriciler daha ziyade ürün kodlamasını geliştiren kişiler olarak karşımıza çıkıyor. Aslında ön uç geliştirme teorisi ile web tasarımcıdan aldıkları uç geliştirme teknolojisini tasarımcıdan sonraki aşamada iyileştirdikleri sayfada kullanırlar. Web geliştirme, sanılanın aksine görünümü değil kodlamayı daha çok ilgilendiren bir iş.

Web Tasarımcı ve Web Geliştirici Arasındaki Farklar Neler?

Bu iki kavram birbirine yakın ve hatta bağlı da olsa aslında ayrım şuradan yapılabilir; tasarımcı biraz daha sanat yaparak bir ürün ortaya kolar. Diğer tarafta kod yazmakla geliştirici uğraşır. Pek çoğumuz siteleri kullansak da bu siteleri esas ortaya çıkaran iki kişiyi fazla araştırmıyoruz. Halbuki web geliştirici sitenin daha kullanılabilir bir hal almasını sağlar.

İlk görüşte hayran olduğunuz tasarımcının ürettiği kısım da olsa sitenizin uzun vadeli davranışları yani dayanıklılığı, işlerliği, işlevselliği büyük ölçüde geliştiricinin emeğine bağlıdır. Bugünün kaynaklarında büyük rol oynayan bu iki mesleğin işbirliği olmasaydı şüphesiz ki ortaklık ürünü olan ve bugünün nabzını tutan bu internet alemi aynı olamazdı.

Yorumlar (0)
Yorum Bırakın


[ { "type": "text", "required": false, "placeholder": "Ad Soyad", "className": "col-md-4", "name": "name", "access": false, "subtype": "text" }, { "type": "text", "subtype": "email", "required": false, "placeholder": "E-Posta", "className": "col-md-4", "name": "email", "access": false }, { "type": "text", "subtype": "tel", "required": false, "placeholder": "Telefon", "className": "col-md-4", "name": "phone", "access": false }, { "type": "textarea", "required": false, "placeholder": "Yorumunuz", "className": "col-md-12", "name": "comment", "access": false, "subtype": "textarea" }, { "type": "button", "subtype": "submit", "label": "Gönder", "className": "col-md-3 rn-button-style--2 btn_border btn_border--dark btn-size-md btn", "name": "button-1621085403319", "access": false, "style": "size-md" } ]